Úvod Léčba nespavosti

Léčba nespavosti

Nespavost je třeba léčit, než způsobí v životě člověka velké škody. Léčba probíhá na několika úrovních:

 • Režimová opatření - správná spánková hygiena,úprava režimu během dne a usínání
 • Farmakoterapie - léčba léky, mezi ně patří nejčastěji hypnotiky a melatoninové přípravky
 • Kognitivně behaviorální terapie - práce s pacientem k pochopení problému a odstranění špatných návyků
 • Další léčba - akupunktura, lázeňská a fyzikální léčba

Mimo klasické léčby je dobré vyzkoušet i různé podpůrné prostředky, např. doplňky stravy, bylinné čaje, a v neposlední řadě tzv. babské rady:

 • Uložte se ke spánku mezi 21.-22. hodinou, to bývá spánek nejzdravější.
 • Vyvětrejte místnost, ve které spíte, dbejte na čistotu a střední vlhkost.
 • Zkuste, zda nejste citliví na magnetické silové pole, hlava by měla směřovat k severu a nohy k jihu..
 • Ke spánku se ukládejte čistí a uvolnění. Koupel s přídavkem určitých olejů či bylin může být uklidňující.
 • Prádlo, ve kterém spíte, by mělo být pohodlné, bavlněné nebo hedvábné, určené pouze pro spánek. Je vhodné ho často prát, větrat a vystavovat slunci.
 • Oblečte si na noc mimo jiné i teplé froté ponožky s uvolněným okrajem (gumičkou).
 • Zařaďte před ulehnutí na lůžko rituál k lepšímu navození spánku - počítání oveček, říkání abecedy, chvilkovou četbu knihy aj.
 • Dejte si před spaním hrnek ohřátého mléka oslazeného medem. Nebo kakao.
 • Ležíte-li v posteli a snažíte-li se usnout déle než 30 minut, vstaňte a běžte třeba žehlit nebo dělat něco, co vás jinak nebaví.. Po nějakém čase se dostaví ospalost.

Diskuse (24 komentářů)

Zdena, (12. 03. 2013 13:09) Reagovat
Ať jdu večer spát v deset nebo o půlnoci, usínám tak kolem půl druhé až půl třetí. Někdy mám i neklid nohou a mám pocit, že se mi ten neklid stěhuje i do levé ruky. Bylinkový čaj nezabírá, a teplé mléko s medem nechci kvůli zubům na noc pít. Ráno jsem úplně zpitomnělá, když mám vstávat a druhý den většinou usnu dřív, protože jsem nedospalá :sad:
Míla, (01. 04. 2013 14:41) Reagovat
Jak je vidět je nás mnoho kteří tím trpíme ale rada pro každého není i já zde hledal recept,zdá se že každému je pomoc jinde a jiná,co jednomu pomůže,druhému nezabere,tak poslední,zkusím prášek na spaní,to je to poslední potom už jen skočit do vody a spánek na věky věkův!!!!
andy, (10. 04. 2013 19:25) Reagovat
nevím proč, žádný stresy si nedělám a už vubec ne kvůli škole, asi dva týdny sem se pořádně nevyspala a su totálně mrtvá, ani po posilce, když by normální člověk padl a chrápal až do rána, tak mně trvá asi hodiny než vubec usnu. Usnout mi vždycky dělalo problém, ale toto je už extrém, když se přesunu do jiné postele/na gauč, nebo spím nadovolené či u přítele, usnu hned a bez problému, je možné, že to je jenom mou postelí, nebo místem kde je? :o děkuji ;-)
Jiří Šuma, (09. 10. 2013 20:33) Reagovat
Po nočním probuzení a odskočení na WC velmi dlouho/ i hodinu a více nemohu usnout.Večer usnu bez obtíží. Jak to odstranit ?
Eva Vrbova, (16. 10. 2013 05:04) Reagovat
Všechny zdravím,poraďte mi trápí mne nespavost,po příčině nemusím pátrat neboť jsem měla 3 týdny po sobě noční směnu a teď když mám ranní tak usnu v noci jen na 2 až 3 hodiny a dál nemůžu usnout,trvá to už týden a jsem z toho zoufalá a navíc unavená poraďte mi co dělat :cry:
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nespavost.net
Kontakty