Úvod Příčina nespavosti

Příčina nespavosti

Příčina nespavosti může být přímo v ložnici

Po ulehnutí do postele se dlouho převalujete z jednoho boku na druhý, přemýšlíte nad vším možným, pomalu už počítáte ovečky… a stále ne a ne zabrat. Poznáváte se? Že nejde usnout, se občas stane každému, ovšem trpíte-li poruchami spánku čím dál častěji, stojí za to se nad tím zamyslet. Nespavost je totiž závažná nemoc, která vás může fyzicky i psychicky vážně ohrozit.

Důvodem nespavosti mohou být osobní problémy, tíživá rodinná situace, starosti v zaměstnání, přepracovanost, vyčerpanost, psychické poruchy, apod. O tom už na tomto webu bylo napsáno mnohé, ale hledali jste někdy možnou příčinu přímo v ložnici? Příliš vysoká teplota, nepřiměřené světlo a ruch z ulice, špatně umístěná postel či nevhodně zvolená matrace – to vše může narušovat klidný spánek. Jak by mělo správně vypadat prostředí, ve kterém usínáte a na co se zaměřit při výběru postele a matrace?

Přečtěte si.  

 

Kam a jak umístit ložnici?

Začněme pěkně od začátku. Stojíte-li před rozhodnutím, který pokoj se stane vaší ložnicí, zvolte východní nebo severovýchodní stranu. Z ranních paprsků slunce načerpáte pozitivní energii a večer se ochladíte odpoledním stínem.

 • Pokud si můžete vybrat okno do zahrady nebo klidné části ulice, máte napůl vyhráno. Večerní zpěv ptáků je přece daleko příjemnější, než výkřiky opilců vracejících se z hospody!

 • S přibývajícím stářím a občasnými nemocemi určitě uvítáte blízkost koupelny a toalety.
 • Jako centrální osvětlení zvolte stropní lustr uprostřed, ale nezapomeňte také na tlumenější osvětlení na nočním stolku. Oceníte to při večerním čtení nebo nočním vstávání.

 • Svítí-li vám světlo z ulice nebo měsíční zář přímo do postele, zastiňte okno žaluziemi nebo závěsem.

 • Pro ložnici volte nejlépe světlé neutrální barvy – béžová, krémová, světle zelená, modrá. Uklidňují a navozují pohodu. Pokud možno, vyhněte se příliš sytým barvám, vyvolávají agresi a nervozitu. To platí pro stěny, doplňky, povlečení i vaše pyžamo. Máte-li rádi výrazné vzory, dejte si je raději do obýváku.

V ložnici ponechte jen základní nábytek

Bytoví architekti doporučují mít v ložnici co nejméně nábytku. Zejména starší byty jsou často konstruovány tak, že kromě postele a nočních stolků tam musíme umístit také šatní skříně a komodu. To je ještě v pořádku, ale rotoped, televizi nebo počítač si tam opravdu nedávejte, zbytečně byste se rozrušovali.

Dominantou ložnice je postel. Při jejím výběru se dívejte po masivním dřevě, nejlépe buk nebo dub. Je přírodní, kvalitní a dlouho vydrží. Bojujete-li v bytě s každým místem, je možné pořídit si postel s úložnými prostory. Sice ušetříte místo, ale zbytečně se u nich bude zachytávat prach. Navíc, nebudou-li dobře odvětrané, mohou být líhní pro plísně, roztoče a jiné nežádoucí mikroorganismy.

Jak snadno pořídit dokonalou matraci

Do postele patří kvalitní rošt a matrace. Rošt vybírejte podle typu matrace, velmi oblíbené jsou např. lamelové rošty, které násobí ortopedické vlastnosti matrace a prodlužují její životnost. A jak vybrat správnou matraci? Vhodnost matrace ovlivňuje:

 • tělesná výška a hmotnost

 • typ postavy

 • požadavky na tuhost matrace

 • zdravotní problémy

 • podklad matrace

Na trhu je tolik matrací, že vybrat tu „pravou“ není vůbec jednoduché. Proto můžete začít s doporučením internetového rádce Dr. Sleepa, který vám na základě uvedení výše uvedených základních parametrů pomůže vybrat matraci, která je pro vás nejvhodnější.

 • Doporučení si vytiskněte a navštivte specializovanou prodejnu s potřebami pro zdravý spánek. Výběr ukažte odborníkům a matraci si vyzkoušejte.

 • Ve vybraných termínech vyjíždí zásahová ambulance Dr. Sleepa, která vám s výběrem matrace pomůže přímo na prodejně. Je vybavena speciální měřící podložkou Ergo Check. Lehnete si na ni a speciální program, na který je napojena, vyhodnotí, která matrace je pro vás nejlepší. Podívejte se, kdy navštíví vaše město.

Na spánek se dobře připravte

Dodržíte-li předcházející rady a doporučení, pak stačí jen respektovat pravidla spánkové hygieny, tzn.

 • nejezte, nekuřte, necvičte a nepijte alkohol alespoň 3 hodiny před spánkem

 • udržujte v ložnici teplotu do 20°C, dobře větranou

 • před spaním se zbytečně nerozrušujte a neřešte důležité záležitosti

 • neusnete-li do 30 minut po ulehnutí, raději jděte něco dělat, ospalost se dostaví později.

Přejeme vám zdravý a ničím nerušený spánek!


Diskuse (11 komentářů)

Roman, (09. 06. 2014 06:47) Reagovat
Hodně jsem se právě v poslední době zaměřoval na to, jestli je v ložnici vše tak, jak má, a není tam nic, co by mohlo způsobovat nespavost. vše se zdá v pořádku, ani žádné problémy či stresy nemám (až na ty se spánkem), ale stejně pořád nemůžu usnout a v noci se často budím.
Filip, (11. 07. 2014 17:30) Reagovat
Mě nespavost dohnala až ke změně matrace. Kupoval jsem tady www.latexovematrace.com a řeknu vám, že teď spím klidně i osm hodin v kuse. O tom jsem si dřív mohl nechat jen zdát.
Martin, (05. 08. 2014 05:43) Reagovat
V poslední době také trpím nespavostí. Pro začátek také zkusím vyměnit matraci, přeci jen ji mám už delší dobu, ale nedělám si iluzi, že by to extra pomohlo, ale tak alespoń na páteř to bude dobrý, ale kéž by to pomohlo i s tím spánkem. Jsem z toho už fakt zoufalej.
Trudy, (09. 10. 2014 21:56) Reagovat
I don't drop a leave a response, however after reading a great deal of responses here Příčina nespavosti - Nespavost. I do have some questions for you if it's allright.Is it just me or does it seem like a few of the responses look as if they are written by brain dead individuals?:-P And, if you are posting on other online social sites, I'd like to follow you. Could you post a list of the complete urls of your social sites like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?My homepage; tienda erótica para mujeres (lolatoys.com: http://Lolatoys.com/)
martina, (20. 11. 2014 21:54) Reagovat
Každému sedne jiný typ matrace no, a to je podle mě základ.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nespavost.net
Kontakty