Úvod Nespavost

Nespavost

Nespavost představuje v dnešní společnosti velký problém. Poruchou spánku trpí stále větší procento lidí, což se promítá nejen na jejich zdraví, ale i v jejich soukromém, pracovním a společenském životě. Dalo by se to vyjádřit tak, že nespavost výrazně snižuje kvalitu jejich života.

Rada: Na problémy s nespavostí pomáhají luxusní finské sauny. Dejte si relax!

Co je to spánek?

Spánek patří mezi základní a přirozené fyziologické potřeby. Jde o útlum fyzického i duševního napětí, za nepřítomnosti plného vědomí. Jeho délka a kvalita je naprosto nezbytnou součástí regenerace organismu, ovlivňující jeho správnou funkci. Průměrná délka spánku by se měla pohybovat mezi 7 až 8,5 hodinami, je to však velmi individuální. Za optimální spánek můžeme považovat takový, který přináší dostatek odpočinku a obnovy fyzických i psychických sil. Pokud se člověk probouzí svěží a plný energie do dalšího dne, může si s klidným svědomím říct, že se dobře vyspal.

Čas spánku je řízen střídáním dne a noci (tzv. cirkadiánními hodinami), kdy den lze považovat za aktivní a noc za pasivní část pravidelného cyklu. Tyto biologické hodiny jsou řízeny hypothalamem. Je to malá část mozku nad hypofýzou, která je ovlivňována vnímáním světla a tmy (spojení mezi sítnicí oka a hypothalamu) a hladinou adenosinu a melatoninu. První z nich je látkou, která vzniká spotřebováváním energie a přirozeně se zvyšuje během dne. Melatonin je chemická látka, která je tělu vlastní, je závislá na střídání světla a tmy a podílí se na regulaci celoročního rytmu (význam hlavně u zvířat). Působí mimořádně antioxidativně. Hlavní místo tvorby melatoninu je v šišince. Za působení světla se snižuje, ve tmě naopak vzrůstá. S postupem věku jeho produkce klesá. Melatonin  je důležitým regulátorem spánku.

Spánek probíhá ve třech funkčních fázích:

 • Bdění je vlastně přípravnou fází, fází usínání. Organismus se uvolňuje a se zavřenými víčky očekává spánek. Je to důležitá fáze, která může ovlivnit kvalitu spánku. Během spánku většinou nastává několik fází bdění, kdy se na okamžik člověk probouzí a opět usíná. V této fázi je přítomno vědomí.
 • REM je anglická zkratka, která v překladu znamená rychlé pohyby očí. Je to pojmenováno podle charakteristického mihotavého pohybu očí během této fáze. Kromě toho se vyznačuje sníženým svalovým napětím, špatnou termoregulací, nepravidelnou srdeční činností a dýcháním. REM fáze trvá zhruba okolo hodiny a opakuje se během spánku 3 až 4 krát, představuje tak 20- 25% celkové délky spánku Připomíná paradoxně probouzení, v této fázi se zdá většina snů.Má význam pro utváření procedurální paměti (osvojování si postupů), prostorové paměti a konečně pro pročištění paměti (selekci podnětů během dne dle významu)
 • NREM spánek je charakteristický vyšším svalovým napětím (někdy se dostavují mimovolné pohyby), oči jsou v klidu, snění zřídkavé a slabé. NREM spánek se dělí na 4 podfáze:
 1. 1. NREM 1 - počátek usínání, pomalé pohyby očí, částečné vědomí (zřídka halucinace), záškuby končetin (někdy syndrom neklidných nohou). Je to podfáze lehkého spánku
 2. 2. NREM 2 - snížení svalového napětí, ztráta vědomí. Tato podfáze je brána také jako lehký spánek a představuje 40-45% celkové délky spánku.
 3. 3. NREM 3 - úvod do hlubokého spánku (tzv. SWS), je to vlastně předpokoj následující podfáze. Někdy se objevuje pocení, náměsíčnost, noční děs, mluvení ze spánku.
 4. 4. NREM 4 – hluboký spánek, obtížné probuzení. Dochází k upevňování paměti na data a události (tzv. deklarativní paměti).

Poruchy spánku

Jak už bylo uvedeno, poruchami spánku trpí spousta lidí, zvláště ve starším věku.

Poruchy spánku se dělí:

 • nespavost (insomnie) je závažným onemocněním. Neléčená výrazně snižuje kvalitu života a může být spouštěčem psychických poruch.
 • zvýšenou spavost (hypersomnie) je vzácnější a projevuje se nutkavou potřebou spánku během dne, až po neschopnost udržet bdělost i v nebezpečných situacích.
 • další poruchy spánku – především syndrom spánkové apnoe, syndrom neklidných nohou, noční děs a noční hrůzy, náměsíčnost a další.

Insomnie (nespavost)

Nespavost se donedávna nepovažovala za vážné onemocnění a zájem lékařů o ni byl podružný. V současné době je tomu naštěstí jinak. Je to zapříčiněno stále větším tlakem okolí a zvyšujícím se počtem tzv. nespavců. Podle oficiálních zpráv nespavostí trpí 10-15% obyvatel, skutečný počet je ale mnohonásobně vyšší.

Nespavost se dělí na:

 • Krátkodobou - její trvání nepřesahuje 4 týdny, je způsobena nějakou životní změnou nebo stresovou situací, popř. vyšším vypětím fyzických a psychických sil. Většinou odeznívá sama. Může se však opakovat a být tak základem ke vzniku dlouhodobé nespavosti.
 • Dlouhodobou - o dlouhodobou nespavost jde tehdy, když je doba jejího trvání delší než 4 týdny. Představuje závažný problém hlavně z hlediska možnosti psychických poruch a je třeba, aby byla léčena.
 • Primární - je to onemocnění samo o sobě a není tudíž důsledkem jiné nemoci. Při diagnostikování byla vyloučena možnost jiných např. neurologických, interních či psychických příčin nespavosti. Trpí ji častěji lidé starší 30-ti let.
 • Sekundární - vzniká na základě jiného onemocnění, které je často nevyléčitelné, proto se léčba zaměřuje nejen na prvotní nemoc, ale i na léčbu nespavosti. Nespavost totiž může zhoršovat příznaky původního onemocnění.

Příznaky nespavosti

Každý, kdo má problémy se spánkem by si měl vypozorovat, která část spánku je u něj nejvíc ohrožena. Může se při tom orientovat nejčastějšími příznaky nespavosti:

 • Obtížné usínání (trvá déle než 30 minut po ulehnutí)
 • Časté probouzení (neschopnost udržet spánek a dlouhé pauzy mezi opětovným usnutím)
 • Časné probouzení (probuzení dřív, než člověk musí, nebo chce vstát, s neschopností opět usnout)
 • Spánek je neosvěžující, nekvalitní (během dne se objevuje únava, poruchy soustředění a paměti, podrážděnost, narušení pracovních a společenských schopností, náladovost, denní spavost, úbytek energie, snížená motivace a průbojnost, psychické napětí, bolest hlavy, a zejména strach z dalšího „nevyspání se“).

Následky nespavosti

Následky nespavosti mohou být hrozivé. Na krátkodobé úrovni může jít o vyčerpání, podrážděnost, špatnou sebekontrolu, neschopnost soustředění. To vše může vést v práci i při řízení automobilu k nehodám a úrazům. Společenský a rodinný život je velmi ohrožen.

U dlouhodobé nespavosti může dojít k úzkostným poruchám, které vedou k závažným psychickým onemocněním. Mnohé patologie jsou u některých lidí v latentním stavu a nespavost může být spouštěčem k jejich propuknutí (např. schizofrenie). Je zde také větší riziko vzniku závislostí na některých látkách (alkohol, káva, léky apod.). Nespavost a deprese bývají častou příčinou pracovní neschopnosti, život se může zkrátit jejich působením až o 10 let, nebo mohou vést až k sebevražedným pokusům.Další informace o souvisejících zdravotních problémech najdete na webech Nízký tlak a Vysoký krevní tlak.

Léčba nespavosti

Nespavost je třeba léčit, než způsobí v životě člověka velké škody. Léčba probíhá na několika úrovních:

 • Režimová opatření - správná spánková hygiena,úprava režimu během dne a usínání
 • Farmakoterapie - léčba léky, mezi ně patří nejčastěji hypnotiky a melatoninové přípravky
 • Kognitivně behaviorální terapie - práce s pacientem k pochopení problému a odstranění špatných návyků
 • Další léčba - akupunktura, lázeňská a fyzikální léčba

 

Mimo klasické léčby je dobré vyzkoušet i různé podpůrné prostředky, např. doplňky stravy, bylinné čaje, a v neposlední řadě tzv. babské rady:

 • Uložte se ke spánku mezi 21.-22. hodinou, to bývá spánek nejzdravější.
 • Vyvětrejte místnost, ve které spíte, dbejte na čistotu a střední vlhkost.
 • Zkuste, zda nejste citliví na magnetické silové pole, hlava by měla směřovat k severu a nohy k jihu..
 • Ke spánku se ukládejte čistí a uvolnění. Koupel s přídavkem určitých olejů či bylin může být uklidňující.
 • Prádlo, ve kterém spíte, by mělo být pohodlné, bavlněné nebo hedvábné, určené pouze pro spánek. Je vhodné ho často prát, větrat a vystavovat slunci.
 • Oblečte si na noc mimo jiné i teplé froté ponožky s uvolněným okrajem (gumičkou).
 • Zařaďte před ulehnutí na lůžko rituál k lepšímu navození spánku - počítání oveček, říkání abecedy, chvilkovou četbu knihy aj.
 • Dejte si před spaním hrnek ohřátého mléka oslazeného medem. Nebo kakao.
 • Ležíte-li v posteli a snažíte-li se usnout déle než 30 minut, vstaňte a běžte třeba žehlit nebo dělat něco, co vás jinak nebaví.. Po nějakém čase se dostaví ospalost.

Shrnutí

Problémy se spánkem jsou časté a je třeba se jimi skutečně zabývat. Mohou totiž nechvalně ovlivnit život na všech úrovních a hlavně přispět ke vzniku vážných onemocnění. Není třeba však zoufat, protože dnešní moderní medicína má spoustu prostředků k lepšímu a kvalitnímu spánku. Nelze se však spoléhat jen na lékaře, největší díl musí učinit člověk sám a osvojit si správnou spánkovou hygienu a odbourat špatné návyky. Zdravý spánek a sladké sny však za to stojí.


Diskuse (113 komentářů)

Richard, (18. 04. 2010 21:13) Reagovat
Ahoj nespavci!S tímto problémem se potýkám odjakživa,nebylo mi a není občas veselo. Jen chci říct,že i melatonin jsem zkusil(1000kč/21 nocí) a nakonec jsem našel dokonalost v bylinkách! Meduňka(30 kč/20 nocí),třezalka(28kč/20nocí) a jakékoliv na nervy působící bylinky. V tom je štěstí kvalitního spánku.Lidé bděte, já už si to užil a spíííím.R.v 1973 RiDobrou
Terka, (27. 08. 2012 10:10) Reagovat
Nespavost netrápí mě, ale mého přítele. Bohužel si navykl řešit to alkoholem, ne že by se z něj stal alkoholik, ale před spaním často do sebe kopne panáka na lepší spaní. Zkusím mu koupit ty bylinky, snad u něj zaberou a bude se mu lépe spát. I když nevím. Už jednou jsem mu kupovala čaj na spaní a nějak zvlášť efekt neměl.
Sisi, (04. 09. 2012 07:49) Reagovat
Slyšela jsem, že hodně lidí se to snaží řešit alkoholem, aby se jim lépe spalo, ale prý je to stejně neúčinný, protože člověk se cítí pak unavený.
laco, (14. 07. 2010 09:21) Reagovat
a som uplne mimo.cez den jak zombi.v noci nespim ani pol hodinu v kuse.Je to najhorsie ze vstavam do prace o pol piatej rano a tak si k tomu musim lahnut do postele este za svetla.NECH TO UZ PREJDE LEBO SA ZBLAZNIM
janka, (21. 07. 2010 07:02) Reagovat
Na vitalitu i ve vyšším věku a energii je v přírodě koenzym Q10. Koenzym je nesmírně důležitý. Dodá tělu novou vitalitu,pomůže při rekonvalescenci a nabije energií - koenzym QMax například.
olivin, (05. 08. 2010 09:03) Reagovat
Myslim, ze s nespavostou mozem pomost.Prosim o kontakt a ma nekto zauijem.
Marek, (05. 10. 2010 12:27) Reagovat
ahoj, trápim sa s nespavosťou už 4 mesiace a zvládam to veľmi ťažko. Ak vieš pomôcť, napíš prosím ako. bosko.marek@gmail.com
roman, (27. 01. 2011 09:34) Reagovat
Zažívám tyto problémy už aspoň půl roku. Večer nemohu dlouho usnout, ráno nemohu vůbec vztát spal bych pořád dál, ale i když spím 10 nebo 9 hodin o víkendech tak se pořád přes den cítím unavený! Ráno si dám kafe, mé tělo je schopno vzdávat fyzické úkony celkem dobře, ale mysl je naprosto unavena, velmi malá soustředěnost, neustálá touha po spánku, podrážděnost, nervová nestálost a hlavně velká lenost... Jako studentovi mi to dělá obrovské problémy co se týče studia. Prosím o radu! Měl bych s tím jít k doktorovi? Nechci tam vypadat jako hlupák nebo hypochondr...
JITKA ŠAUEROVÁ, (14. 04. 2011 12:05) Reagovat
Pokud nemůžete spát nebo špatně spíte vykoušejte Emulips.Mám nespavé dítě a perfektně nám zabral!A pomáhá nejen na spánek.Celkově se budete cítit lépe.Ráda všem poskytnu informace.jitsau@seznam.cz 03-005635
Zdenek, (23. 02. 2012 04:02) Reagovat
Dobrý den, mám stejné problémy. Jsem také student a v nespavosti se přímo koupu, kolikrát ležím 2-3 hodiny než se dostaví spánek. Je to asi častečně zapříčeněno špatným režimem, tzn.,že neuléhám do postele pravdielně ve stejnou hodinu. Co je horší, už to přerostlo do takových rozměrů,že kolikrát do týdne nejdu raději vůbec spát díky obavám kvůli zaspání, další den je mé fungování samozdřejmě značně problematické, naivně si myslím, že budu více unavený a že brzy usnu dříve. Je to pak horší a horší.
kamil, (31. 05. 2011 18:34) Reagovat
zero_snw@azet.sk
pavlina, (27. 07. 2012 00:23) Reagovat
Prosi.,pokud vite jak na nespavost a pomuzete mi....neusnu jiz 6let bez leku a stale potrebuji vyssi davkyUz si nevim rady...
dagmar, (02. 01. 2013 13:59) Reagovat
dobrý den já už skoro měsíc nemuzu spaát..nemuzu usnout a když usnu budím se každých snad 10 min..za celou noc napsím max 2 hodiny co stím ?? :((
Vladimír, (12. 03. 2013 16:51) Reagovat
Zdravím z Liberce,se spním mám potíže už dva roky.Usínám až tak ve 4 hod.ráno na dvě hodiny.Celý den jsem unavený,vyčerpaný,nic mne nebaví.Jsem v důchodovém věku.Děkuji za případnou raduVladimír
Michala, (25. 03. 2017 09:45) Reagovat
JAk muzete s nespavosti pomoct nedpim uz 14 dni. Jen s leky na spani
Lenka Novotná, (10. 02. 2018 20:14) Reagovat
Přeji dobrý den, trvá vaše nabídky pomoci s nespavostí? Měla bych zájem, je mi 54 roků, předem díky
petr, (07. 08. 2010 02:09) Reagovat
Už téměř 2 roky nespím.Zatím jsem s tím nikam nešel,beru často noční směny,tak mám dost peněz na 2 krabičky cigaret denně a až 8x kafe.Toto je můj první zájem o to,dozvědět se o nespavosti něco více.Ze všech těchto řešení nespavosti jsem vyzkoušel už všechny,tedy kromě nějakých prášků,vlastně jsem si na to už zvykl.Občas mývám sice divné pocity a myslím že mám i halucinace,ale když se to tak vezme tak je spánek ztrátou času.Prodloužil se mi den a já mám dost času na všechny povinosti,dvě práce a ještě zábavu.Píšu sem protože bych rád dostal od někoho z vás tip kde seženu,pokud možno přes internet, ty hypnotika a melatoninové přípravky.Prosím o nějaký odkaz na stránku apodobně,protože jsem dosud nenašel jediný internetový obchod,kde bych tyto prášky sehnal.Děkuji
Tonda, (05. 09. 2012 14:10) Reagovat
Musím s vámi nesouhlasit. Spánek přeci není ztrátou času. Když nespíte, resp. málo spíte, tak máte přes den energii, abyste byl schopen něco dělat naplno? Já když se nevyspím, tak udělám jen minimum práce, co musím a jsem celý den nepoužitelný. Hypnotika asi před žádný internetový obchod neseženete. Musí vám je předepsat lékař, ale to by neměl být problém.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nespavost.net
Kontakty