Úvod Nespavost

Nespavost

Nespavost představuje v dnešní společnosti velký problém. Poruchou spánku trpí stále větší procento lidí, což se promítá nejen na jejich zdraví, ale i v jejich soukromém, pracovním a společenském životě. Dalo by se to vyjádřit tak, že nespavost výrazně snižuje kvalitu jejich života.

Rada: Na problémy s nespavostí pomáhají luxusní finské sauny. Dejte si relax!

Co je to spánek?

Spánek patří mezi základní a přirozené fyziologické potřeby. Jde o útlum fyzického i duševního napětí, za nepřítomnosti plného vědomí. Jeho délka a kvalita je naprosto nezbytnou součástí regenerace organismu, ovlivňující jeho správnou funkci. Průměrná délka spánku by se měla pohybovat mezi 7 až 8,5 hodinami, je to však velmi individuální. Za optimální spánek můžeme považovat takový, který přináší dostatek odpočinku a obnovy fyzických i psychických sil. Pokud se člověk probouzí svěží a plný energie do dalšího dne, může si s klidným svědomím říct, že se dobře vyspal.

Čas spánku je řízen střídáním dne a noci (tzv. cirkadiánními hodinami), kdy den lze považovat za aktivní a noc za pasivní část pravidelného cyklu. Tyto biologické hodiny jsou řízeny hypothalamem. Je to malá část mozku nad hypofýzou, která je ovlivňována vnímáním světla a tmy (spojení mezi sítnicí oka a hypothalamu) a hladinou adenosinu a melatoninu. První z nich je látkou, která vzniká spotřebováváním energie a přirozeně se zvyšuje během dne. Melatonin je chemická látka, která je tělu vlastní, je závislá na střídání světla a tmy a podílí se na regulaci celoročního rytmu (význam hlavně u zvířat). Působí mimořádně antioxidativně. Hlavní místo tvorby melatoninu je v šišince. Za působení světla se snižuje, ve tmě naopak vzrůstá. S postupem věku jeho produkce klesá. Melatonin  je důležitým regulátorem spánku.

Spánek probíhá ve třech funkčních fázích:

 • Bdění je vlastně přípravnou fází, fází usínání. Organismus se uvolňuje a se zavřenými víčky očekává spánek. Je to důležitá fáze, která může ovlivnit kvalitu spánku. Během spánku většinou nastává několik fází bdění, kdy se na okamžik člověk probouzí a opět usíná. V této fázi je přítomno vědomí.
 • REM je anglická zkratka, která v překladu znamená rychlé pohyby očí. Je to pojmenováno podle charakteristického mihotavého pohybu očí během této fáze. Kromě toho se vyznačuje sníženým svalovým napětím, špatnou termoregulací, nepravidelnou srdeční činností a dýcháním. REM fáze trvá zhruba okolo hodiny a opakuje se během spánku 3 až 4 krát, představuje tak 20- 25% celkové délky spánku Připomíná paradoxně probouzení, v této fázi se zdá většina snů.Má význam pro utváření procedurální paměti (osvojování si postupů), prostorové paměti a konečně pro pročištění paměti (selekci podnětů během dne dle významu)
 • NREM spánek je charakteristický vyšším svalovým napětím (někdy se dostavují mimovolné pohyby), oči jsou v klidu, snění zřídkavé a slabé. NREM spánek se dělí na 4 podfáze:
 1. 1. NREM 1 - počátek usínání, pomalé pohyby očí, částečné vědomí (zřídka halucinace), záškuby končetin (někdy syndrom neklidných nohou). Je to podfáze lehkého spánku
 2. 2. NREM 2 - snížení svalového napětí, ztráta vědomí. Tato podfáze je brána také jako lehký spánek a představuje 40-45% celkové délky spánku.
 3. 3. NREM 3 - úvod do hlubokého spánku (tzv. SWS), je to vlastně předpokoj následující podfáze. Někdy se objevuje pocení, náměsíčnost, noční děs, mluvení ze spánku.
 4. 4. NREM 4 – hluboký spánek, obtížné probuzení. Dochází k upevňování paměti na data a události (tzv. deklarativní paměti).

Poruchy spánku

Jak už bylo uvedeno, poruchami spánku trpí spousta lidí, zvláště ve starším věku.

Poruchy spánku se dělí:

 • nespavost (insomnie) je závažným onemocněním. Neléčená výrazně snižuje kvalitu života a může být spouštěčem psychických poruch.
 • zvýšenou spavost (hypersomnie) je vzácnější a projevuje se nutkavou potřebou spánku během dne, až po neschopnost udržet bdělost i v nebezpečných situacích.
 • další poruchy spánku – především syndrom spánkové apnoe, syndrom neklidných nohou, noční děs a noční hrůzy, náměsíčnost a další.

Insomnie (nespavost)

Nespavost se donedávna nepovažovala za vážné onemocnění a zájem lékařů o ni byl podružný. V současné době je tomu naštěstí jinak. Je to zapříčiněno stále větším tlakem okolí a zvyšujícím se počtem tzv. nespavců. Podle oficiálních zpráv nespavostí trpí 10-15% obyvatel, skutečný počet je ale mnohonásobně vyšší.

Nespavost se dělí na:

 • Krátkodobou - její trvání nepřesahuje 4 týdny, je způsobena nějakou životní změnou nebo stresovou situací, popř. vyšším vypětím fyzických a psychických sil. Většinou odeznívá sama. Může se však opakovat a být tak základem ke vzniku dlouhodobé nespavosti.
 • Dlouhodobou - o dlouhodobou nespavost jde tehdy, když je doba jejího trvání delší než 4 týdny. Představuje závažný problém hlavně z hlediska možnosti psychických poruch a je třeba, aby byla léčena.
 • Primární - je to onemocnění samo o sobě a není tudíž důsledkem jiné nemoci. Při diagnostikování byla vyloučena možnost jiných např. neurologických, interních či psychických příčin nespavosti. Trpí ji častěji lidé starší 30-ti let.
 • Sekundární - vzniká na základě jiného onemocnění, které je často nevyléčitelné, proto se léčba zaměřuje nejen na prvotní nemoc, ale i na léčbu nespavosti. Nespavost totiž může zhoršovat příznaky původního onemocnění.

Příznaky nespavosti

Každý, kdo má problémy se spánkem by si měl vypozorovat, která část spánku je u něj nejvíc ohrožena. Může se při tom orientovat nejčastějšími příznaky nespavosti:

 • Obtížné usínání (trvá déle než 30 minut po ulehnutí)
 • Časté probouzení (neschopnost udržet spánek a dlouhé pauzy mezi opětovným usnutím)
 • Časné probouzení (probuzení dřív, než člověk musí, nebo chce vstát, s neschopností opět usnout)
 • Spánek je neosvěžující, nekvalitní (během dne se objevuje únava, poruchy soustředění a paměti, podrážděnost, narušení pracovních a společenských schopností, náladovost, denní spavost, úbytek energie, snížená motivace a průbojnost, psychické napětí, bolest hlavy, a zejména strach z dalšího „nevyspání se“).

Následky nespavosti

Následky nespavosti mohou být hrozivé. Na krátkodobé úrovni může jít o vyčerpání, podrážděnost, špatnou sebekontrolu, neschopnost soustředění. To vše může vést v práci i při řízení automobilu k nehodám a úrazům. Společenský a rodinný život je velmi ohrožen.

U dlouhodobé nespavosti může dojít k úzkostným poruchám, které vedou k závažným psychickým onemocněním. Mnohé patologie jsou u některých lidí v latentním stavu a nespavost může být spouštěčem k jejich propuknutí (např. schizofrenie). Je zde také větší riziko vzniku závislostí na některých látkách (alkohol, káva, léky apod.). Nespavost a deprese bývají častou příčinou pracovní neschopnosti, život se může zkrátit jejich působením až o 10 let, nebo mohou vést až k sebevražedným pokusům.Další informace o souvisejících zdravotních problémech najdete na webech Nízký tlak a Vysoký krevní tlak.

Léčba nespavosti

Nespavost je třeba léčit, než způsobí v životě člověka velké škody. Léčba probíhá na několika úrovních:

 • Režimová opatření - správná spánková hygiena,úprava režimu během dne a usínání
 • Farmakoterapie - léčba léky, mezi ně patří nejčastěji hypnotiky a melatoninové přípravky
 • Kognitivně behaviorální terapie - práce s pacientem k pochopení problému a odstranění špatných návyků
 • Další léčba - akupunktura, lázeňská a fyzikální léčba

 

Mimo klasické léčby je dobré vyzkoušet i různé podpůrné prostředky, např. doplňky stravy, bylinné čaje, a v neposlední řadě tzv. babské rady:

 • Uložte se ke spánku mezi 21.-22. hodinou, to bývá spánek nejzdravější.
 • Vyvětrejte místnost, ve které spíte, dbejte na čistotu a střední vlhkost.
 • Zkuste, zda nejste citliví na magnetické silové pole, hlava by měla směřovat k severu a nohy k jihu..
 • Ke spánku se ukládejte čistí a uvolnění. Koupel s přídavkem určitých olejů či bylin může být uklidňující.
 • Prádlo, ve kterém spíte, by mělo být pohodlné, bavlněné nebo hedvábné, určené pouze pro spánek. Je vhodné ho často prát, větrat a vystavovat slunci.
 • Oblečte si na noc mimo jiné i teplé froté ponožky s uvolněným okrajem (gumičkou).
 • Zařaďte před ulehnutí na lůžko rituál k lepšímu navození spánku - počítání oveček, říkání abecedy, chvilkovou četbu knihy aj.
 • Dejte si před spaním hrnek ohřátého mléka oslazeného medem. Nebo kakao.
 • Ležíte-li v posteli a snažíte-li se usnout déle než 30 minut, vstaňte a běžte třeba žehlit nebo dělat něco, co vás jinak nebaví.. Po nějakém čase se dostaví ospalost.

Shrnutí

Problémy se spánkem jsou časté a je třeba se jimi skutečně zabývat. Mohou totiž nechvalně ovlivnit život na všech úrovních a hlavně přispět ke vzniku vážných onemocnění. Není třeba však zoufat, protože dnešní moderní medicína má spoustu prostředků k lepšímu a kvalitnímu spánku. Nelze se však spoléhat jen na lékaře, největší díl musí učinit člověk sám a osvojit si správnou spánkovou hygienu a odbourat špatné návyky. Zdravý spánek a sladké sny však za to stojí.


Diskuse (113 komentářů)

Tereza, (24. 08. 2010 08:05) Reagovat
Ahoj lidičky,taky nemůžete spát? Já dlouho nemohla a moje mala dcera už vubec ne. Ale sousedka mi pujčila domaci solnou jeskyni SALIN a ja spala jak zabitá a malá spala celou noc. Nechtělo se mi tomu vubec věřit :)...hned sem si jí koupila, ale v lekarnach je docela draha, kolem 4000 ale na aukru sem jí novou sehnala za necelé 3000. Opravdu sem moc spokojená. Přeji příjemný spánek i vám
Marie, (04. 12. 2012 15:04) Reagovat
A co je to ta solná jeskyně? Jak to funguje? Mezi námi mě přijde hodně i 4 000 Kč. Kdybych věděla, že mi to pomůže, asi bych ty peníze do toho dala, ale mám pochyby a zkusit to za 3 000,-...Tolik peněz zase nemám.
Alzbeta, (27. 12. 2010 05:01) Reagovat
Za posledne 3 dni som spala maximalne 5 hodin a aj to bolo cez den.. Prave bude 6 hodin rano a ja som nespala.. Nieao, unavena aj kee moje telo uz nevladae na moj vek 13rokov sa mu ani necudujem, skor sa cudujem ze co takzrazu neviemm spat.. so spankom som nikdy problemy nemala?
mirek, (10. 02. 2011 10:33) Reagovat
Už spoustu let pořádně nespím.Tři hodiny spím pak se zbudím a usnu za další 3 až 4 hod. a spím další 3 hod.Vyspím se jedině s práškama.Nejlépe se vyspím po Neurolu 100,ale slyšeljsem,že dlouhodobé jeho působení na organismus je velmi škodlivé.Dále beru Stilnox.Někdy to kombinuji.V poslední době pozoruji,že to má vliv na mojí sexuální pohotovost.Trochu mě to děsí.Byl jsem už u několika doktorů,zkoušel jsem akupunkturu,čaje,spal jsem v spánkové lab.v Bohnicích,ale pomoc žádná.Myslím,že mám nějakou neodstranitelnou poruchu v mozku.Uvědomuji si ,že jsem vlastně velmi vážně nemocen.
Binek, (07. 07. 2011 02:12) Reagovat
Mám stejné potíže a jsem lékař. Rád bych s Vámi navázal kontakz
Jiri, (02. 11. 2011 12:17) Reagovat
Mam to same, doktori jsou bezradni, nektere dyn enspim vunec, jindy jen par minut, nekdy hodinu, rekord je 3 h v kuse, to se stane vyjimecne
Vladimír, (12. 03. 2013 17:00) Reagovat
Dobrý den,mám stejné potíže jako Mirek.Prosím též o radu.Vladimír
Mirka Vyskočilová, (11. 06. 2018 13:57) Reagovat
Já už nespím 30 rokov a som z toho zúfalá.Večer idem spať o 24.00 a do rána do 4.00hodin pozerám do plafona.Zaspím okolo 5-tej do tej 8-smej,ale medzi tým sa zobudím.Tabletky nechcem brať na spanie.Čo by ste mi poradili?Ďakujem pekne.
dan, (01. 11. 2011 05:51) Reagovat
mam to same zatim jsem to neresil ale je to fakt na nervi
marie, (29. 03. 2013 13:53) Reagovat
Dobrý den Mirku, Váš příspěvek o nespavosti je totžný s mými problémy i stejnou léčbou, zrovna včera jsem vzala stilnox, usnula na 3 hodiny a konecspaní, já byla šíleně unavená, tajkže jsem sáhla po neurolu,,připadám si už ne jak člověk..přemýšlela jsem o spánkové laboratoři, jsem z Ústí n.L.t akže zajet na kliniku do Prahy, nebo já nevím, co bych podnikla, abych byla opět jako plnohodnotný člověk a netrápila se únavou..ráda pomáhám dětem,ale jsem téměř nefunkční,,nechci si to připustit, jedu si zaplavat, zatančit, ale potom nespím a ráno jsem vyřízená,,,tak myslíte, že jste na tom již lépe a mohl mi poradit, co by mi pomohlo, Vyjadřuji svůj dík předem a přeji Vám hodně zdraví a kvalitní spánek..
sara, (15. 02. 2011 16:03) Reagovat
ja mam problem zaspat, vzdy mam v hlave prilis vela myslienok a niekedy aj 2 hodiny rozmyslam, i ked nechcem! poznate niekto ten drink na spanie?? pocula som ze dobry len som neskusala ,toto http://www.goodnightdrink.com/niekto poradi?
Tom, (19. 02. 2011 09:31) Reagovat
Dobry den, mam naprosto stejny problem. Netrpim timto problemem kazdy den jen asi 2-3x tydne, ale predpokladam, ze by se to mohlo zhorsit. Mam spanek jinak velice kvalitni a po probuzeni se citim svezi, ale ta nekonecna usinani me velice stresuji. Mam spoustu myslenek jak z predchoziho dne tak i 'o vsem moznem' co me zrovna napadne. Muj problem bych dal za vinu zmene zamestnani na nocni navic nekdy ve velice stresujicim prostredi. Prave proto musim byt skvele vyspany abych lepe celil tezkym situacim. Povazuji se za energickeho cloveka co se prace tyce, doma mam radeji klid (nekdy sport, pivko nebo se jen projit). Rad bych se dovedel jestli je nas vice s tezkym usinanim a zda-li existuje nejaka ucina lecba. Jinak ten drink jsem nezkousel, ale zkusim se po nem poohlednout popr zvazit nejake dlouhodobe ucinky a nasledky. S pozdravem Tom H. 8)
Peťa, (24. 02. 2011 09:06) Reagovat
Ahojky, nikdy bych nevěřila, co vše může způsobit noční směna. Teprve před měsícem jsem nastoupila do fabriky, kde kvůli hlídání dcerky dělám jen noční, čili tento týden už 4 týden nočních směn. Asi jsem to už přehnala, protože od pondělí nemůžu spát-dělá mi problém usnout, spát tvrdým spánkem aspoň hodinu a to mi je teprve třicet, snad se ani nechci dožít důchodu, i když tímto stylem života se ho ani nedožiju. Tak proto lidi neblbněte a raději snad býti ZLATOKOPKOU, než se úplně odrovnat.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Nespavost.net
Kontakty