Úvod Nespavost

Nespavost

Nespavost představuje v dnešní společnosti velký problém. Poruchou spánku trpí stále větší procento lidí, což se promítá nejen na jejich zdraví, ale i v jejich soukromém, pracovním a společenském životě. Dalo by se to vyjádřit tak, že nespavost výrazně snižuje kvalitu jejich života.

Rada: Na problémy s nespavostí pomáhají luxusní finské sauny. Dejte si relax!

Co je to spánek?

Spánek patří mezi základní a přirozené fyziologické potřeby. Jde o útlum fyzického i duševního napětí, za nepřítomnosti plného vědomí. Jeho délka a kvalita je naprosto nezbytnou součástí regenerace organismu, ovlivňující jeho správnou funkci. Průměrná délka spánku by se měla pohybovat mezi 7 až 8,5 hodinami, je to však velmi individuální. Za optimální spánek můžeme považovat takový, který přináší dostatek odpočinku a obnovy fyzických i psychických sil. Pokud se člověk probouzí svěží a plný energie do dalšího dne, může si s klidným svědomím říct, že se dobře vyspal.

Čas spánku je řízen střídáním dne a noci (tzv. cirkadiánními hodinami), kdy den lze považovat za aktivní a noc za pasivní část pravidelného cyklu. Tyto biologické hodiny jsou řízeny hypothalamem. Je to malá část mozku nad hypofýzou, která je ovlivňována vnímáním světla a tmy (spojení mezi sítnicí oka a hypothalamu) a hladinou adenosinu a melatoninu. První z nich je látkou, která vzniká spotřebováváním energie a přirozeně se zvyšuje během dne. Melatonin je chemická látka, která je tělu vlastní, je závislá na střídání světla a tmy a podílí se na regulaci celoročního rytmu (význam hlavně u zvířat). Působí mimořádně antioxidativně. Hlavní místo tvorby melatoninu je v šišince. Za působení světla se snižuje, ve tmě naopak vzrůstá. S postupem věku jeho produkce klesá. Melatonin  je důležitým regulátorem spánku.

Spánek probíhá ve třech funkčních fázích:

 • Bdění je vlastně přípravnou fází, fází usínání. Organismus se uvolňuje a se zavřenými víčky očekává spánek. Je to důležitá fáze, která může ovlivnit kvalitu spánku. Během spánku většinou nastává několik fází bdění, kdy se na okamžik člověk probouzí a opět usíná. V této fázi je přítomno vědomí.
 • REM je anglická zkratka, která v překladu znamená rychlé pohyby očí. Je to pojmenováno podle charakteristického mihotavého pohybu očí během této fáze. Kromě toho se vyznačuje sníženým svalovým napětím, špatnou termoregulací, nepravidelnou srdeční činností a dýcháním. REM fáze trvá zhruba okolo hodiny a opakuje se během spánku 3 až 4 krát, představuje tak 20- 25% celkové délky spánku Připomíná paradoxně probouzení, v této fázi se zdá většina snů.Má význam pro utváření procedurální paměti (osvojování si postupů), prostorové paměti a konečně pro pročištění paměti (selekci podnětů během dne dle významu)
 • NREM spánek je charakteristický vyšším svalovým napětím (někdy se dostavují mimovolné pohyby), oči jsou v klidu, snění zřídkavé a slabé. NREM spánek se dělí na 4 podfáze:
 1. 1. NREM 1 - počátek usínání, pomalé pohyby očí, částečné vědomí (zřídka halucinace), záškuby končetin (někdy syndrom neklidných nohou). Je to podfáze lehkého spánku
 2. 2. NREM 2 - snížení svalového napětí, ztráta vědomí. Tato podfáze je brána také jako lehký spánek a představuje 40-45% celkové délky spánku.
 3. 3. NREM 3 - úvod do hlubokého spánku (tzv. SWS), je to vlastně předpokoj následující podfáze. Někdy se objevuje pocení, náměsíčnost, noční děs, mluvení ze spánku.
 4. 4. NREM 4 – hluboký spánek, obtížné probuzení. Dochází k upevňování paměti na data a události (tzv. deklarativní paměti).

Poruchy spánku

Jak už bylo uvedeno, poruchami spánku trpí spousta lidí, zvláště ve starším věku.

Poruchy spánku se dělí:

 • nespavost (insomnie) je závažným onemocněním. Neléčená výrazně snižuje kvalitu života a může být spouštěčem psychických poruch.
 • zvýšenou spavost (hypersomnie) je vzácnější a projevuje se nutkavou potřebou spánku během dne, až po neschopnost udržet bdělost i v nebezpečných situacích.
 • další poruchy spánku – především syndrom spánkové apnoe, syndrom neklidných nohou, noční děs a noční hrůzy, náměsíčnost a další.

Insomnie (nespavost)

Nespavost se donedávna nepovažovala za vážné onemocnění a zájem lékařů o ni byl podružný. V současné době je tomu naštěstí jinak. Je to zapříčiněno stále větším tlakem okolí a zvyšujícím se počtem tzv. nespavců. Podle oficiálních zpráv nespavostí trpí 10-15% obyvatel, skutečný počet je ale mnohonásobně vyšší.

Nespavost se dělí na:

 • Krátkodobou - její trvání nepřesahuje 4 týdny, je způsobena nějakou životní změnou nebo stresovou situací, popř. vyšším vypětím fyzických a psychických sil. Většinou odeznívá sama. Může se však opakovat a být tak základem ke vzniku dlouhodobé nespavosti.
 • Dlouhodobou - o dlouhodobou nespavost jde tehdy, když je doba jejího trvání delší než 4 týdny. Představuje závažný problém hlavně z hlediska možnosti psychických poruch a je třeba, aby byla léčena.
 • Primární - je to onemocnění samo o sobě a není tudíž důsledkem jiné nemoci. Při diagnostikování byla vyloučena možnost jiných např. neurologických, interních či psychických příčin nespavosti. Trpí ji častěji lidé starší 30-ti let.
 • Sekundární - vzniká na základě jiného onemocnění, které je často nevyléčitelné, proto se léčba zaměřuje nejen na prvotní nemoc, ale i na léčbu nespavosti. Nespavost totiž může zhoršovat příznaky původního onemocnění.

Příznaky nespavosti

Každý, kdo má problémy se spánkem by si měl vypozorovat, která část spánku je u něj nejvíc ohrožena. Může se při tom orientovat nejčastějšími příznaky nespavosti:

 • Obtížné usínání (trvá déle než 30 minut po ulehnutí)
 • Časté probouzení (neschopnost udržet spánek a dlouhé pauzy mezi opětovným usnutím)
 • Časné probouzení (probuzení dřív, než člověk musí, nebo chce vstát, s neschopností opět usnout)
 • Spánek je neosvěžující, nekvalitní (během dne se objevuje únava, poruchy soustředění a paměti, podrážděnost, narušení pracovních a společenských schopností, náladovost, denní spavost, úbytek energie, snížená motivace a průbojnost, psychické napětí, bolest hlavy, a zejména strach z dalšího „nevyspání se“).

Následky nespavosti

Následky nespavosti mohou být hrozivé. Na krátkodobé úrovni může jít o vyčerpání, podrážděnost, špatnou sebekontrolu, neschopnost soustředění. To vše může vést v práci i při řízení automobilu k nehodám a úrazům. Společenský a rodinný život je velmi ohrožen.

U dlouhodobé nespavosti může dojít k úzkostným poruchám, které vedou k závažným psychickým onemocněním. Mnohé patologie jsou u některých lidí v latentním stavu a nespavost může být spouštěčem k jejich propuknutí (např. schizofrenie). Je zde také větší riziko vzniku závislostí na některých látkách (alkohol, káva, léky apod.). Nespavost a deprese bývají častou příčinou pracovní neschopnosti, život se může zkrátit jejich působením až o 10 let, nebo mohou vést až k sebevražedným pokusům.Další informace o souvisejících zdravotních problémech najdete na webech Nízký tlak a Vysoký krevní tlak.

Léčba nespavosti

Nespavost je třeba léčit, než způsobí v životě člověka velké škody. Léčba probíhá na několika úrovních:

 • Režimová opatření - správná spánková hygiena,úprava režimu během dne a usínání
 • Farmakoterapie - léčba léky, mezi ně patří nejčastěji hypnotiky a melatoninové přípravky
 • Kognitivně behaviorální terapie - práce s pacientem k pochopení problému a odstranění špatných návyků
 • Další léčba - akupunktura, lázeňská a fyzikální léčba

 

Mimo klasické léčby je dobré vyzkoušet i různé podpůrné prostředky, např. doplňky stravy, bylinné čaje, a v neposlední řadě tzv. babské rady:

 • Uložte se ke spánku mezi 21.-22. hodinou, to bývá spánek nejzdravější.
 • Vyvětrejte místnost, ve které spíte, dbejte na čistotu a střední vlhkost.
 • Zkuste, zda nejste citliví na magnetické silové pole, hlava by měla směřovat k severu a nohy k jihu..
 • Ke spánku se ukládejte čistí a uvolnění. Koupel s přídavkem určitých olejů či bylin může být uklidňující.
 • Prádlo, ve kterém spíte, by mělo být pohodlné, bavlněné nebo hedvábné, určené pouze pro spánek. Je vhodné ho často prát, větrat a vystavovat slunci.
 • Oblečte si na noc mimo jiné i teplé froté ponožky s uvolněným okrajem (gumičkou).
 • Zařaďte před ulehnutí na lůžko rituál k lepšímu navození spánku - počítání oveček, říkání abecedy, chvilkovou četbu knihy aj.
 • Dejte si před spaním hrnek ohřátého mléka oslazeného medem. Nebo kakao.
 • Ležíte-li v posteli a snažíte-li se usnout déle než 30 minut, vstaňte a běžte třeba žehlit nebo dělat něco, co vás jinak nebaví.. Po nějakém čase se dostaví ospalost.

Shrnutí

Problémy se spánkem jsou časté a je třeba se jimi skutečně zabývat. Mohou totiž nechvalně ovlivnit život na všech úrovních a hlavně přispět ke vzniku vážných onemocnění. Není třeba však zoufat, protože dnešní moderní medicína má spoustu prostředků k lepšímu a kvalitnímu spánku. Nelze se však spoléhat jen na lékaře, největší díl musí učinit člověk sám a osvojit si správnou spánkovou hygienu a odbourat špatné návyky. Zdravý spánek a sladké sny však za to stojí.


Diskuse (113 komentářů)

zdena, (29. 03. 2012 02:58) Reagovat
nespím poriadne už celé roky. zvečera zaspím, ale zobudím sa v noci /napr. teraz presne o 00:05/ a už nedokážem zaspať. o chvíľu odchádzam do práce po 2 hodinách spánku. kdesi som sa dočítala, že je to depresia, tak sa z nej vytešujem.
Aneta, (11. 09. 2012 14:52) Reagovat
Nespavost může být způsobená depresí, ale není to jediná příčina nespavosti. Těch příčin je více. Některé lze odstranit, ale u některých je to na dlouho. Sama nespavostí trpím. Depresi nemám...Nebo asi takhle: Neměla jsem jí, než jsem začala nespavostí trpět. V poslední době mám pocit, že se k ní dopracovávám, ale právě kvůli té nespavosti.:( Je to peklo.
Adriana, (23. 10. 2012 11:46) Reagovat
Někteří trpí nespavostí bez zřejmého důvodu, ale já ho mám. Máme doma dost napjatý finanční rozpočet, takže pořád přemýšlím kde a na čem ušetřit a nedokážu se uvolnit a usnout. Četla jsem různé rady, jak se uvolnit před spaním, ale nic nezabírá, jakmile zalehnu, myslím na své problémy.
Tereza, (07. 10. 2012 22:13) Reagovat
Dobrý den, také mám strašné problémy s nespavostí. Usnu, znovu se probudím, nebo ani neusnu. Mám z něčeho spíš strach. Mám to už od mala. Připadám si tak bezradná. Je mi vždy tak zle, úplně za zvracení, mám sevřený žaludek. Už z toho mívám i deprese. Je to opravdu strašné
anča, (15. 10. 2012 11:27) Reagovat
Nejsem sice psycholog, ale mám pocit, že tam musí být něco hlubšího v nevědomí. Nějaká vnitřní úzkost. Možná by vám mohl pomoci psycholog, který by vám pomohl úzkost ve vás odblokovat. Četla jsem, že často jde i o něco menšího, ale protože to je v nevědomí, člověka to trápí a neví proč.
Josef, (25. 10. 2012 11:23) Reagovat
4 roky to bylo hrozný, po 4 hodinách denně, nehorázně jsem trpěl, někomu to třeba stačí, ale mně ne. Vyřešil jsem to nedávno. Samozřejmě jsem začínal jako každej bezradnej člověk článkama, to je dobrý na začátek, o spánkové hygieně, třeba http://www.kralovske-spani.cz/jak-spravne-spat/ nebo http://www.dobry-spanek.cz/desatero a jo, ty rady pomůžou.Měsíc zpátky jsem nachytal manželku s milencem, už je slepice z domu. A řeknu vám, to napětí, co opadlo, to co jsme si nedokázaly říct, a pak ze sebe vyhádali - teďka spím jak mimino. Nikdy mi nebylo líp. AŤ SI ŘÍKÁ KDO CHCE CO CHCE - nespavost je většinou někde v hlavě. Problémy, nervy. To, že začnete moc pít kafe nebo kouřit nebo moc přemýšlet, už je následek toho, že něco v sobě popíráte.
Lenka, (01. 11. 2012 15:24) Reagovat
Dobrý den,souhlasím s vámi, že pokud je nespavost primární a není důsledkem nějaké nemoci, tak je často v hlavě a chce to najít problém, který nespavost způsobuje. Je dobře, že vy jste ten svůj našel a vyřešil, ale obávám se, že je hodně problémů, které tak "jednoduše" vyřešit nejdou. Já vím, že u mě je příčinou práce, ale nemohu ji opustit. Těžko bych si hledala novou...:(
Marcela, (07. 11. 2012 12:49) Reagovat
Já také tuším, že moje nespavost způsobuje práce. Mám toho až nad hlavu, a večer, když zavřu oči, tak mě to všechno šrotuje v hlavě. Říkám tomu, že pracuju ve spaní, pořád něco řeším, jsem v takovém polosnu, vždy se probudím, pak dlouho usínám, pak se zase něčeho leknu v polosnu, a tak to jde dokola...Ani víkend mi pořádně nestačí na to, abych přepnula z práce na volno.:/
Pavel, (05. 03. 2013 05:58) Reagovat
Mám podobný problém. Nosím si práci domů, ještě odpoledne a část večera koukám do papíru a pak zavřu oči a vidím jen papíry. Když se ponořím do spánku, tak se třeba i rychle probudím, protože mám pocit, že se nesoustředím na práci, až pak mi dojde, že nemusím. Já vím, že rada zní, abych pracoval méně, ale to nejde. spíš bych potřeboval něco, čím se před spaním uvolním tak, že práci vytlačím do pozadí...
Radomír, (04. 01. 2013 18:41) Reagovat
Chtěl bych se jen zeptat, jestli někdo nevíte, zda může abstinence kouření způsobovat nespavost. Přestal jsem kouřit a od té doby se mi špatně spí. Nemůžu večer usnout, převaluju se atd. Jiná příčina mě nenapadá. Pokud je to tou abstinencí kouření, tak doufám, že se to brzy srovná.
Denis, (10. 01. 2013 15:08) Reagovat
Ano, abstinence kouření a nespavost má souvislost. Před třemi lety jsem to někde vyčetl. Sám jsem totiž v té době přestával kouřit a špatně se mi spalo. Byl jsem hodně silným kuřákem. Vydržte, ono to přejde. Držím vám palce, ať se vám to povede. U mě se přestání kouření pojilo se špatnou náladou až skoro depresí, vztekem a dalšími negativními emocemi, ale zpětně mohu říct, že to zato stálo.
Monika, (16. 01. 2013 10:18) Reagovat
Když je řeč o tom kouření...Také jsem přestala. Nespavostí jsem netrpěla, ale první cca dva až tři týdny jsem byla šíleně podrážděná. Ale stojí to za to vydržet. Nejenom, že člověk těží z výhod nekouří (zdravotních i finančních), ale navíc na sebe může být hrdý, že se mu povedlo něco tak obtížného. Já tedy na sebe za tohle hrdá jsem.
Tom, (19. 01. 2013 07:57) Reagovat
ahojte,chcel by som sa aj ja poradit kedze uz takto dalej nevladzem a myslel som ze to casom prejde samo no ale casom sa to iba viac zhrsovalo. Uz vyse 4 rokov sa kazdu jednu noc budim pres v podobnych casovich intervaloch a to minimalne 6x cca kazdu hodinku a pol.Citim sa uz zniceny a to mam len 23 rokov velmi mi chyba spanok.Rozmyslam ze skusim doplnok MELATONIN ale uz teraz som si vedomi toho ze mi to nepomoze kedze som raz skusal original tableku na spanie vobec nezaucinkovala a to som mal dvojitu davku.....Najhorsie natom je ze v poslednej dobe sa prebudim po 2-3 hodinkach a uz nemozem spat do rana.Spim maximalne 4hodiny...Velmi rad si precitam Vase rady nazor ak mal niekto podobny problem a podarilo sa mu z toho dostat.Dakujem
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Nespavost.net
Kontakty