Úvod Příčina nespavosti

Příčina nespavosti

Příčina nespavosti může být přímo v ložnici

Po ulehnutí do postele se dlouho převalujete z jednoho boku na druhý, přemýšlíte nad vším možným, pomalu už počítáte ovečky… a stále ne a ne zabrat. Poznáváte se? Že nejde usnout, se občas stane každému, ovšem trpíte-li poruchami spánku čím dál častěji, stojí za to se nad tím zamyslet. Nespavost je totiž závažná nemoc, která vás může fyzicky i psychicky vážně ohrozit.

Důvodem nespavosti mohou být osobní problémy, tíživá rodinná situace, starosti v zaměstnání, přepracovanost, vyčerpanost, psychické poruchy, apod. O tom už na tomto webu bylo napsáno mnohé, ale hledali jste někdy možnou příčinu přímo v ložnici? Příliš vysoká teplota, nepřiměřené světlo a ruch z ulice, špatně umístěná postel či nevhodně zvolená matrace – to vše může narušovat klidný spánek. Jak by mělo správně vypadat prostředí, ve kterém usínáte a na co se zaměřit při výběru postele a matrace?

Přečtěte si.  

 

Kam a jak umístit ložnici?

Začněme pěkně od začátku. Stojíte-li před rozhodnutím, který pokoj se stane vaší ložnicí, zvolte východní nebo severovýchodní stranu. Z ranních paprsků slunce načerpáte pozitivní energii a večer se ochladíte odpoledním stínem.

  • Pokud si můžete vybrat okno do zahrady nebo klidné části ulice, máte napůl vyhráno. Večerní zpěv ptáků je přece daleko příjemnější, než výkřiky opilců vracejících se z hospody!

  • S přibývajícím stářím a občasnými nemocemi určitě uvítáte blízkost koupelny a toalety.
  • Jako centrální osvětlení zvolte stropní lustr uprostřed, ale nezapomeňte také na tlumenější osvětlení na nočním stolku. Oceníte to při večerním čtení nebo nočním vstávání.

  • Svítí-li vám světlo z ulice nebo měsíční zář přímo do postele, zastiňte okno žaluziemi nebo závěsem.

  • Pro ložnici volte nejlépe světlé neutrální barvy – béžová, krémová, světle zelená, modrá. Uklidňují a navozují pohodu. Pokud možno, vyhněte se příliš sytým barvám, vyvolávají agresi a nervozitu. To platí pro stěny, doplňky, povlečení i vaše pyžamo. Máte-li rádi výrazné vzory, dejte si je raději do obýváku.

V ložnici ponechte jen základní nábytek

Bytoví architekti doporučují mít v ložnici co nejméně nábytku. Zejména starší byty jsou často konstruovány tak, že kromě postele a nočních stolků tam musíme umístit také šatní skříně a komodu. To je ještě v pořádku, ale rotoped, televizi nebo počítač si tam opravdu nedávejte, zbytečně byste se rozrušovali.

Dominantou ložnice je postel. Při jejím výběru se dívejte po masivním dřevě, nejlépe buk nebo dub. Je přírodní, kvalitní a dlouho vydrží. Bojujete-li v bytě s každým místem, je možné pořídit si postel s úložnými prostory. Sice ušetříte místo, ale zbytečně se u nich bude zachytávat prach. Navíc, nebudou-li dobře odvětrané, mohou být líhní pro plísně, roztoče a jiné nežádoucí mikroorganismy.

Jak snadno pořídit dokonalou matraci

Do postele patří kvalitní rošt a matrace. Rošt vybírejte podle typu matrace, velmi oblíbené jsou např. lamelové rošty, které násobí ortopedické vlastnosti matrace a prodlužují její životnost. A jak vybrat správnou matraci? Vhodnost matrace ovlivňuje:

  • tělesná výška a hmotnost

  • typ postavy

  • požadavky na tuhost matrace

  • zdravotní problémy

  • podklad matrace

Na trhu je tolik matrací, že vybrat tu „pravou“ není vůbec jednoduché. Proto můžete začít s doporučením internetového rádce Dr. Sleepa, který vám na základě uvedení výše uvedených základních parametrů pomůže vybrat matraci, která je pro vás nejvhodnější.

  • Doporučení si vytiskněte a navštivte specializovanou prodejnu s potřebami pro zdravý spánek. Výběr ukažte odborníkům a matraci si vyzkoušejte.

  • Ve vybraných termínech vyjíždí zásahová ambulance Dr. Sleepa, která vám s výběrem matrace pomůže přímo na prodejně. Je vybavena speciální měřící podložkou Ergo Check. Lehnete si na ni a speciální program, na který je napojena, vyhodnotí, která matrace je pro vás nejlepší. Podívejte se, kdy navštíví vaše město.

Na spánek se dobře připravte

Dodržíte-li předcházející rady a doporučení, pak stačí jen respektovat pravidla spánkové hygieny, tzn.

  • nejezte, nekuřte, necvičte a nepijte alkohol alespoň 3 hodiny před spánkem

  • udržujte v ložnici teplotu do 20°C, dobře větranou

  • před spaním se zbytečně nerozrušujte a neřešte důležité záležitosti

  • neusnete-li do 30 minut po ulehnutí, raději jděte něco dělat, ospalost se dostaví později.

Přejeme vám zdravý a ničím nerušený spánek!


Diskuse (11 komentářů)

Pavel, (04. 06. 2015 11:42) Reagovat
Nedostatek spánku mě asi jednou zabije. Trpím nespavostí asi tři roky. Mám předepsané prášky, které se snažím užívat sporadicky, aby ze mě nebyl závislák, ale bez nich prostě neusnu. Beru si je, když mě čeká druhý den něco opravdu důležitého. Jinak mám pocit, že se mi pád honí něco kebulí a nedokážu to potlačit a v klidu se vyspat.
Kamil, (05. 08. 2015 10:40) Reagovat
[quote name="Filip"]Mě nespavost dohnala až ke změně matrace. Kupoval jsem tady www.latexovematrace.com a řeknu vám, že teď spím klidně i osm hodin v kuse. O tom jsem si dřív mohl nechat jen zdát.[/quote]Také jsem začínal tím, že jsem si upravoval vnější podmínky pro spání. I od matrace jsem investoval, ale problém je pravděpodobně jinde. Přemýšlím, že bych i navštívil psychologa, jestli by nešlo s jeho pomocí tento problém řešit. Už jsem zoufalí, ale říkám si, že nemám žádný psychický problém, jen tu nespavost, která startuje vše ostatní. Ale četl jsem, že problém může být v nevědomí a pak člověk má potíže, i když nezná jejich příčinu.
Aneta22, (03. 10. 2015 12:39) Reagovat
Ahoj,pro někoho, kdo nechce ját rovnou na prášky, můžou být fajn i bylinky. Docela dobrý je např. meduňkový čaj nebo i jiné běžně dostupné bylinky. Koho k tomu zajímá víc, může se podívat třeba sem http://bezenergie.cz/jak-se-zbavit-unavy/Snad to někomu pomůže :-)
Ivana, (04. 11. 2015 11:13) Reagovat
Večer normálně usnu ale po dvou až čtyřech hodinách mě probudí tíseň a už neusnu, je jedno jdu li spát v devět nebo o půlnoci může někdo poradit?
Knoblochová, (05. 09. 2017 20:27) Reagovat
Zázrakem je Melatonin.! V lékárnách teprve od března 2016.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nespavost.net
Kontakty